O firmie - Mokate

Grupa Mokate jest jedną z niewielu polskich firm, które mogą pochwalić się wielopokoleniową tradycją.

Jej początki sięgają roku 1900, kiedy to członkowie rodziny Mokryszów stali się właścicielami sklepu kolonialnego w małej miejscowości Dobra na terenie dzisiejszych Czech. W 1990 roku wnuk pierwszego właściciela – Kazimierz Mokrysz przekazał przedsiębiorstwo swojej żonie – Teresie Mokrysz. Nastąpiła wówczas zmiana nazwy firmy na Mokate, które jest akronimem trzech słów: MOkrysz-KAzimierz-TEresa.

Obecnie Grupa Mokate składa się z kilku przedsiębiorstw działających w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech, Wielkiej Brytanii, RPA i Dubaju, które eksportują swoje produkty do prawie wszystkich krajów na świecie. Firma posiada trzy zakłady produkcyjne – w Ustroniu, Żorach i czeskich Voticach. Przychody Mokate sięgają blisko 1,5 miliarda złotych rocznie, a 80 proc. z nich pochodzi z rynków zagranicznych. W firmie pracuje ponad 1500 osób na całym świecie. Do najbardziej znanych marek Mokate należą: LOYD, Mokate, NYCoffee, Minutka, Marila, Marizzi, Alpino, Babcia Jagoda.

Mokate to dziś jednak nie tylko dynamiczny eksport, innowacyjne produkty i skuteczna walka o konsumentów na całym świecie. Firma nadal bowiem jest przedsiębiorstwem rodzinnym, co stanowi dla całej marki ogromną wartość. Rodzinny charakter firmy objawia się przede wszystkim w relacjach, jakie w niej panują – w Mokate pracują bowiem całe rodziny, a nawet kilka ich pokoleń. Ponadto „rodzinność” przedsiębiorstwa ma także wymiar dosłowny, gdyż oprócz założycieli, osobami zarządzającymi w Grupie Mokate jest czwarte pokolenie rodziny Mokrysz: Adam Mokrysz (CEO Grupy Mokate), jego żona Katarzyna (Dyrektor Generalna Grupy Mokate) oraz Sylwia Mokrysz (Prokurent Mokate SA). Przedsiębiorstwo aktywnie udziela się w środowisku firm rodzinnych w Polsce i zagranicą (IBR Poland, Instytut Biznesu Rodzinnego).

350 mln EUR przychodu

1500+ pracowników

73 krajów do których eksportujemy

3 zakłady produkcyjne

4 pokolenie rodziny Mokrysz

80% sprzedaży eksportowej

Teresa Mokrysz Mokate

Teresa Mokrysz – założycielka

Niewielką rodzinną firmę przekształciła w międzynarodową Grupę Mokate, z kilkunastoma przedsiębiorstwami w Europie i Azji. Wykreowała markę „MOKATE”, która jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiego biznesu na świecie. Dzięki wieloletniemu inwestowaniu wprowadziła Mokate do czołówki polskich producentów żywności, koncentrując się na kawach, herbatach, komplementarnych wyrobach cukierniczych oraz na półproduktach dla przemysłu spożywczego. Wybudowała od podstaw kombinaty produkcyjne w Ustroniu i Żorach, rozbudowała i zmodernizowała zakład Mokate w Czechach. Ustanowiła priorytet dla jakości i innowacji, konsekwentnie realizuje strategię proeksportową, zapewniając rosnący udział produktów z portfolio Mokate na rynkach wszystkich kontynentów.

Teresa Mokrysz podtrzymuje tradycyjne wartości firmy rodzinnej, opartej na bazie wyłącznie polskiego kapitału. Została wyróżniona m.in. tytułem „Najbardziej Przedsiębiorczej Kobiety Świata”, przyznawanym przez Międzynarodową Fundację Przedsiębiorczości Kobiet z Los Angeles. Otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń i nagród, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany przez Prezydenta RP.

Czynnie uczestniczy w życiu społecznym i gospodarczym kraju. Interesuje się praktyką i teorią zarządzania oraz ekonomii. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej. Od wielu lat jest członkiem Polskiej Rady Biznesu. Patronuje wielu przedsięwzięciom ze sfery kultury i nauki, wspomaga materialnie funkcjonowanie placówek służby zdrowia, domów opieki, szkół.

Adam Mokrysz Grupa Mokate

Adam Mokrysz – CEO Grupy Mokate

Sukcesor i lider rodzinnego biznesu Grupy MOKATE. Wiedzę, umiejętności zdobywał pracując od podstaw w obszarach marketingu, zakupów oraz sprzedaży. Dzięki jego 20-letniemu zaangażowaniu w rozwój produktów B2B i B2C (detaliczny, markowy i międzynarodowy), a także pracy nad wzrostem eksportu przez dotarcie do rynków ponad 70 krajów, Grupa MOKATE należy dzisiaj do czołówki polskich producentów eksportowych, a eksport stanowi dziś 80% jej przychodów. W styczniu 2016 roku przejął funkcję prezesa grupy, odpowiada za rozwój nowych kierunków biznesowych, tworzy i rozwija międzynarodową tożsamość firmy. Na rynkach międzynarodowych jest postrzegany jako wiodący ekspert w branży FMCG z Europy Środkowej.

Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Srebrny Krzyż Zasługi 2018, Lider Polskiego Biznesu, Złoty Super Cezar Śląskiego Biznesu, EY Przedsiębiorca Roku 2018, Menadżer Roku 2017, Mistrz Biznesu – Kategoria Sukcesja 2018, Inwestor bez Granic 2019, ENTREPRENEUR MAGNUS 2018, Wybitny Przedsiębiorca – Polish African Business Achievements 2019.

Ukończył Akademią Ekonomiczną im. K. Adamieckiego w Katowicach (kierunek zarządzanie i marketing). W 2004 roku obronił tytuł magistra na wydziale Handlu Międzynarodowego University of London. W latach 2008-2009 ukończył studia podyplomowe IMD-AEDP – Accelerated Executive Development Program na Uniwersytecie w Lozannie. W 2012 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych – nauk o zarządzaniu na macierzystej uczelni w Katowicach.

Od dziecka gra w szachy, które popularyzuje w Polsce. Wspiera rozwój lokalnych społeczności poprzez projekt Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole”. Regularnie współorganizuje turnieje i mistrzostwa szachowe w myśl hasła „MOKATE pobudza myślenie”, jest zaangażowanym, aktywnym partnerem Polskiego Związku Szachowego. Długofalowym celem Adama jest wprowadzenie gry w szachy do szkół podstawowych jako przedmiotu obowiązkowego. W wolnym czasie uprawia nurkowanie, tenis stołowy i koszykówkę. Jest fascynatem kontynentu afrykańskiego.

Prywatnie jest mężem Katarzyny Mokrysz oraz ojcem trójki dzieci: Teresy, Kazimierza i Adama.

Sylwia Mokrysz

Sylwia Mokrysz – Prokurent

Prokurent i członek zarządu Mokate SA w Ustroniu. Wprowadziła markę LOYD do ścisłej czołówki herbacianych brandów w kraju, włączyła ją do gry o prymat na wielu rynkach Europy, Azji i Afryki. Uzyskała dla marki Loyd prestiżowe członkostwo w The London Tea History Association. Herbacie Minutka zapewniła pozycję krajowego lidera kategorii, wypracowała przewagę konkurencyjną dla szeregu innych herbacianych brandów Mokate, m.in. dla Babci Jagody i całej gamy herbat funkcjonalnych. Dała się poznać jako sprawny i wymagający organizator działań projakościowych i konsekwentny inicjator produktowych innowacji. Przysporzyła Grupie Mokate znaczną ilość wyróżnień, nagród i honorowych tytułów. W kluczowym dla rozwoju firmy okresie stała na czele Agencji Reklamowej „Sylwia”, realizując zwycięskie kampanie marketingowe dla sztandarowego produktu – Mokate Cappuccino. Telewizyjna reklama tego napoju, jako pierwsza całkowicie polska produkcja, weszła do kanonu krajowej sztuki reklamowej. Kilkanaście kolejnych reklam telewizyjnych, powstałych pod jej nadzorem, ugruntowało pozycję Mokate jako jednego z najpoważniejszych producentów żywności w Polsce.

Jest doktorem nauk społecznych w zakresie zarządzania i jakości, jej publikacje naukowe z zakresu strategii marketingowych cechuje śmiałość myśli oraz znaczny stopień użyteczności dla biznesowej praktyki. Podejmuje liczne inicjatywy pozazawodowe. Jest znaną postacią ruchu na rzecz przedsiębiorczości kobiet, zarówno w Polsce jak i na forum międzynarodowym. Piastuje godność „Polskiej Ambasadorki Przedsiębiorczości Kobiet”, w 2016 roku reprezentowała nasz kraj na „Women’s Entrepreneurship Day” w nowojorskiej siedzibie ONZ. Zaangażowała się w globalny projekt „Million Women Mentors”, wspomagający zawodową aktywizację kobiet. Od 2014 roku działa w Polskiej Sieci Przedsiębiorczości Kobiet, służąc tej organizacji swoim autorytetem i doświadczeniem.

Poza działalnością zawodową i społeczną. pasjonuje się fotografią (przeszkolenie na międzynarodowych warsztatach) oraz lotnictwem (kurs pilotażu helikoptera). Zyskała uznanie jako współautorka poczytnej powieści „Herbaciarz”; kontynuuje ten rodzaj twórczości literackiej.

 

Pracuj z nami!

Mokate to idealne miejsce dla ludzi ambitnych, pełnych entuzjazmu i szukających inspiracji w rozwoju zawodowym, dla których zdobywanie profesjonalnych doświadczeń stanowi dużą motywację do pracy i satysfakcję osobistą.

Czytaj więcej
 

Biznes odpowiedzialny społecznie

Grupa Mokate od lat obecna jest w życiu zarówno lokalnej społeczności, jak i mieszkańców innych regionów Polski.

Czytaj więcej

Napisz do nas