Skupina Mokate je jednou z mála polských společností, které se mohou pochlubit vícegenerační tradicí.
Její počátky sahají do roku 1900, kdy se členové rodiny Mokryszů stali majiteli koloniálního obchodu v malé obci Dobrá v dnešní České republice. V roce 1990 vnuk prvního majitele – Kazimierz Mokrysz převedl podnik na svou manželku – Terezu Mokrysz. Firma změnila název na Mokate, což je zkratka pro tři slova: MOkrysz-KAzimierz-TEresa.
V současné době se Skupina Mokate skládá z několika společností působících v Polsku, České republice, na Slovensku a v Maďarsku, Velké Británii, Jižní Africe a Dubaji, které exportují své výrobky do téměř všech zemí světa. Společnost má tři výrobní závody – v Ustroni, Żorach a českých Voticích. Příjmy Mokate dosahují téměř 1,5 miliardy zlotých ročně a 80 procent z nich pochází ze zahraničních trhů. Ve firmě pracuje asi 1500 zaměstnanců po celém světě. Mezi nejznámější značky Mokate patří: LOYD, Mokate, NYCoffee, Minutka, Marila, Marizzi, Alpino a Babička Borůvka.
Mokate v současnosti není jen dynamický vývoz, inovativní výrobky a efektivní boj o spotřebitele po celém světě. Firma je stále rodinným podnikem, což představuje obrovskou hodnotu pro celou značku. Rodinný charakter firmy se primárně projevuje ve vztazích, které v ní převládají – protože v Mokate pracují celé rodiny, a dokonce i několik generací. Kromě toho „rodinnost“ podniku má také doslovný rozměr, protože ve strukturách Mokate pracují – kromě zakladatelů – mj. Adam Mokrysz (předseda představenstva Mokate SA a CEO Mokate Group) a jeho manželka Katarzyna (generální ředitelka Mokate Żory). Podnik aktivně působí v prostředí rodinných firem v Polsku i v zahraničí (FBN Poland, Nadace rodinné firmy).
350 mln EUR příjem
1500+ zaměstnanců
73 zemí
3 výrobní závody
4 pokolení rodiny Mokrysz
80% exportní prodej
Teresa Mokrysz – zakladatelka
Z malé rodinné firmy změnila na mezinárodní Skupinu Mokate, s více než deseti podniky v Evropě a Asii. Vytvořila značku „MOKATE“, která je dnes jedním z nejvíce rozeznatelných symbolů polského podnikání na světě. Díky dlouholetému investování se Mokate dostalo mezi nejlepší polské výrobce potravin, když se zaměřovalo na kávy, čaj, doplňkové cukrárenské výrobky a na polotovary pro potravinářský průmysl. Od základu vybudovala výrobní podniky v Ustroni a v Żorech, rozestavěla a modernizovala podnik Mokate v Česku. Určila prioritu kvality a inovací, důsledně realizuje proexportní strategií, při čemž zajistila růst podílu produktů z portfolia Mokate na trzích všech kontinentů.
Teresa Mokrysz udržuje tradiční hodnoty rodinné firmy, která se opírá výhradně o polský kapitál. Byla oceněna mj. titulem „Nejpodnikavější žena světa“, udělovaným Mezinárodní nadací podnikání žen z Los Angeles. Získala řadu prestižních ocenění a cen, včetně státního vyznamenání Důstojnický kříž Medaile obrození Polska udělené prezidentem PR.
Aktivně se podílí na společenském a hospodářském životě země. Zajímá ji praxe a teorie řízení a ekonomie. Absolvovala magisterské studium na Ekonomické akademii. Dlouhá léta je členkou Polské rady podnikání. Je patronkou mnoha akcí z oblasti kultury a vědy, finančně podporuje činnost zdravotnických zařízení, pečovatelských domů, škol.
Adam Mokrysz – CEO Skupiny Mokate
Adam Mokrysz je polský podnikatel, investor a filantrop. Syn Teresy a Kazimierze Mokryszů, zakladatelů Mokate. Doktor ekonomických věd, CEO Skupiny Mokate. Expert na podnikání v oblasti FMCG.
Adam Mokrysz je absolvent studia oboru Manažment a marketing na Ekonomické univerzitě v Katovicích. Na téže univerzitě obhájil titul doktora věd o manažmentu. Získal také diplom Londýnské univerzity v oblasti zahraničního obchodu. Je absolvent prestižního postgraduálního studia IMD-AEDP – Accelerated Executive Development Program na Univerzitě v Lausanne.
Nástupce a lídr rodinné firmy Mokate. Odpovídá za rozvoj nových směrů podnikání rodinného podniku, vytváří jeho strategii a mezinárodní identity. Iniciuje a vede kroky, jejichž cílem je další expandování značky Mokate po celém světě. Po více než 20 let vede činnost rodinné firmy. Je autorem a tvůrcem klíčových úspěchů firmy. Praktické znalostí o firmě získával během své práce na různých organizačních úrovních – od základních postů, přes místo vedoucího marketingu a řízení nejdůležitějších značek kávy. Následně byl vedoucím exportu, a po úspěchu zahraniční expanze firmy správním ředitelem tohoto oddělení. Od 1. ledna 2016 je Adam Mokrysz na postu předsedy Skupiny Mokate.
Soukromě manžel Katarzyny Mokrysz a otec tří dětí Teresy, Kazimierza a Adama. Aktivně nepodporuje rozvoj místních komunit a vzdělávání. Jako milovník šachů se aktivně zúčastňuje popularizace této hry mezi dětma a mládeží. Je zakladatelem Šachové akademie Mokate. Milovník stolního tenisu, košíkové a potápění.
Sylwia Mokrysz – prokurista
Prokuristka a členka vedení akciové společnosti Mokate SA v Ustroni. Se značkou LOYD se probojovala do úzké špičky čajových brandů v zemi, zapojila ji do hry o prvenství na mnohých trzích v Evropě, Asií a Africe. Získala pro značku Loyd prestižní členství v The London Tea History Association. Pro čaj Minutka zajistila pozici národního lídra kategorie, vypracovala konkurenční převahu pro řadu dalších čajových brandů Mokate, mj. pro Babičku Růženku a celou paletu funkčních čajů. Je známá jako úspěšný a náročný organizátor činností zaměřených na zvyšování kvality a důsledný iniciátor produktových inovací. Významně přispěla k tomu, že Skupina Mokate získala řadu pozitivních hodnocení, cen a titulů. V klíčovém období pro rozvoj firmy stála v čele Reklamní agentury „Sylwia“, kde realizovala vítězné marketingové kampaně pro „vlajkovou loď“ společnosti – produkt Mokate Cappuccino. Televizní reklama tohoto nápoje se jako první zcela polská produkce stala součásti kánonu národního reklamního umění. Skoro dvacet dalších televizních reklam, které byly vyrobeny pod jejím dohledem, upevnilo pozici Mokate jako jednoho z nejdůležitějších výrobců potravin v Polsku
Má doktorát společenských věd v oborů řízení a kvality, pro její vědecké publikace z oblasti marketingových strategií je typické odvážné myšlení a vysoká úroveň přínosnosti pro praktické podnikání. Má celou řadu mimopracovních aktivit. Je známou postavou hnutí za podnikání žen, jak v Polsku, tak na mezinárodní aréně. Je „Polskou velvyslankyní ženského podnikání“, v roce 2016 zastupovala naší zem na „Women’s Entrepreneurship Day“ v sídle OSN v New Yorku. Angažovala se v globálním projektu „Million Women Mentors“, který podporuje profesionální aktivizaci žen. Od roku 2014 působí v Polské ženské podnikatelské síti, kde se zapojuje do služeb této organizace svoji autoritu a zkušenosti.
Vedle profesních a společenských aktivit je nadšenou fotografkou (absolvovala školení na mezinárodních workshopech) a pilotkou (kurz pilotování vrtulníku). Získala uznání jako spoluautorka populárního románu „Čajař“; pokračuje v tomto druhu literární tvorby.